Vyhledej
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem > Architektura > reality

Bývalý Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, dnes Městské muzeum, se zařadil mezi nové národní kulturní památky

anonymně / 20.02.2017, Jaroměř - Jaroměřsko
Patnáct nových národních kulturních památek schválila vláda. Rozhodla, že mezi ně zařadí například pražskou Invalidovnu či palác Lucerna, hřbitov v Ďáblicích, zámek Brandýs nad Labem, nebo Městské muzeum v Jaroměři. Na Twitteru to oznámil ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Městské muzeum, dříve Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který je také novou národní kulturní památkou, je dílem Josefa Gočára, bývalá Obchodní a živnostenská komora v Opavě postavená podle návrhu Leopolda Bauera reprezentuje směřování od secese a moderny k meziválečnému klasicismu a historismu. Dnes zde sídlí městská knihovna.

Pražská Invalidovna je monumentálním barokním dílem postaveným podle plánu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Po letech bez užitku se ji stát loni neúspěšně pokusil prodat, zájem o její správu má Národní památkový ústav.

Palác Lucerna v Praze spojený s rodinou Havlových nese rysy doznívající secese a nastupujícího modernismu, je jednou z prvních železobetonových staveb v Praze a známým kulturním centrem.

Městské muzeum, dříve Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který je také novou národní kulturní památkou, je dílem Josefa Gočára, bývalá Obchodní a živnostenská komora v Opavě postavená podle návrhu Leopolda Bauera reprezentuje směřování od secese a moderny k meziválečnému klasicismu a historismu. Dnes zde sídlí městská knihovna.

Mezi nejvíce chráněné památky se rozhodnutí vlády dostal také Ďáblický hřbitov v Praze s čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje.


Obchodní dům obchodníka Wenkeho je jednou z prvních realizací architekta Josefa Gočára. Byl vystavěn v letech 1909 – 1911 ve východočeském městě Jaroměř a jako přední památka moderní české architektury je stavba památkově chráněna.

Jedná se o obchodní dům amerického stylu, charakteristický na svou dobu progresivním nenosným průčelím zavěšeným na kovovém roštu a uvolněnou dispozicí.

Přes moderní strohost průčelí je interiér domu překvapivě útulný. Po vstupu do objektu na první pohled zaujme kruhová galerie, díky které se návštěvník rychle orientuje v prostoru celého objektu. Tento motiv je pro Gočárovy interiéry charakteristický. Ztvárnění přízemí je tvořeno kombinací kovu a skla, první podlaží je v klasickém duchu - drobném geometrickém dekoru. Za zmínku stojí také kazetový strop.

Gočár je také autorem vnitřního nábytkového vybavení. Jedním z nejúžasnějších kousků je skleněný „křišťálový“ lustr nebo černohnědé regály.

Před válkou se Wenkeovi dostali do dluhů a tak dům připadl městu. Po válce se do gestapem vyrabované budovy nastěhovalo Městské muzeum.


Mezi další vybrané stavby patří:

Střední strojní průmyslová škola v Mladé Boleslavi
,

Vodní elektrárna v Poděbradech

Městské divadlo v Ústí nad Orlicí

Krematorium v Nymburce

Sokolovna v Rakovníku

Krematorium a kolumbárium na Ústředním hřbitově v Brně

Chebská falc

Blatenský vodní kanál

Zámek s parkem v Brandýse nad Labem

Klášter v Louce u Znojma

Národní kulturní památky (NKP) vyhlašuje vláda, naposledy to byla kolekce devíti předmětů v roce 2015; šlo o movité památky jako třeba Vyšebrodský cyklus, Madonu z Veveří, staroboleslavské palladium a gotické malby.

Vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, kterých je také mnohem více. Zákonem je ošetřen jejich trvalý i dočasný vývoz do zahraničí a také prodej.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mezi-narodni-kulturni-pamatky-vlada-zaradila-invalidovnu-i-lucernu-11z-/domaci.aspx?c=A170220_094417_domaci_kop

Související články
Africké safari Josefa Vágnera se stalo kulturní památkou, v královédvorské zoo oslavují zápis již třetí památky do seznamu Ministerstva kultury
"Zlatý důl" - jak nazývají archeologové okolí Labe - možná zbrzdí stavbu dalšího úseku dálnice D11
Regionální muzeum v Náchodě končí, nastupuje Muzeum Náchodska. Slibuje kvalitnější propagaci
Vaše komentáře

Přečteno 769x