Vyhledej
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem > Architektura > stavby

Mezi 16 nominovanými stavbami soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje jsou 4 objekty z Královédvorska

Redakce / 12.07.2016, Královédvorsko
Rekonstruované domy čp. 79 a 80 (Pasáž 80) na náměstí TGM ve Dvoře Králové, rekonstrukce barokního areálu Kuks v rámci projektu Kuks - granátové jablko, elektrárna Mostek, novostavba pekárny Beas v Choustníkově Hradišti a v Podkrkonoší také ještě ovocnářský institut v Holovousích - 4 stavby z 16 nominovaných jsou z Královédvorska, jedna další je na hranici regionu - stále v Podkrkonoší. Letošní ročník je pro Královédvorsko silný - až na podzim se však dozvíme, jestli v konkurenci Krkonoš, Broumovska a Hradecka Královédvorsko obstojí.
Do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje byly přihlášeno 16 staveb. Mezi přihlášenými jsou novostavby i rekonstrukce historicky cenných objektů včetně řešení dopravní infrastruktury. Investory staveb jsou jak soukromé subjekty, tak neziskové subjekty, které pracovaly s dotacemi. Odborná komise soutěže je postupně navštíví během září. Výsledky soutěže budou vyhlášeny na podzim.

Kuks - granátové jablko

Nepřekvapuje nás nominace projektu Kuks - granátové jalbko, kdy se v soutěži bude prezentovat rekonstrukce barokního areálu, který byl slavnostně otevřen loni v březnu. O tomto areálu už bylo napsána spousta chvály, netřeba jej tedy znovu popisovat. Jen málokdo asi však ví, že do tohoto projektu také patří pavilon goril v královédvorské zoo s jedinou gorilou. Ovšem jednalo se o jinou etapu tohoto projektu, kdy královédvorskou zoo vedla ještě paní Holečková. Hospitální projekt Kuks-Granátové jablko byl dotován z prostředků Integrovaného operačního programu (IOP) Evropského fondu pro regionální rozvoj, a dále z příspěvků státního rozpočtu.

Pekárna Beas v Choustníkově Hradišti

Investorem je ryze česká soukromá rodinná firma, jejíž hlavním předmětem podnikání je pekařská výroba. Důvodem výstavby byla nedostatečná výrobní kapacita a podmínky pro rozvoj ve stávající 50 km vzdálené pekárně Lično a především pak nutnost tzv. posunutí čerstvosti výrobků směrem ke stávajícím zákazníkům. Cílem bylo vybudovat moderní výrobní provozovnu jak po stránce stavební, tak zejména technologické. Z hlediska stavebního bylo jedním z nejdůležitějších cílů co nejšetrnější začlenění této průmyslové stavby do venkovské krajiny v oblasti Podkrkonoší tak, aby nevznikla pouze „další montovaná bouda“. Ta je nyní veřejností vnímána dokonce i jako hotel či penzion. 

Elektrárna Mostek


Ačkolvi byla tato stavba kolaudována již v roce 2014, přihásila se do soutěže až letos. Jedná se o přestavbu opuštěného areálu bývalého podniku TIBA."Tento kdysi opuštěný technologický areál tak bude z hlediska energií zcela soběstačnou entitou, která je schopna pokrýt potřeby projektů, které budou spojené především s projekty investorů kolem Mostek energo."  Cílem projektu bylo vybudování stabilního energetického zdroje elektrické energie a tepla. Energie je vyráběná z obnovitelných zdrojů, především ze zemědělské biomasy, která se spaluje ve formě pelet vyrobených přímo v areálu elektrárny. Současní vlastníci Mostek energo spolu s Ecoclimate Technology plánují areál využívat i pro další inovativní projekty, ve kterých bude využito teplo a elektrická energie produkované přímo elektrárnou.
O významu rekonstrukce domů čp. 79 a 80 jsme již napsali a natočili hodně materiálů a víme, že centru města velmi prospěla. Významnou rekonstrukcí zchátralých budov byla nově definována jejich smysluplná funkční náplň z hlediska služeb včetně bydlení v centru města a zpřístupnění dvorních traktů s propojením náměstí T. G. Masaryka a nově opravené Valové uličky pro pěší. Stavba se tak stala i významným komunikačním prostředníkem pro město samé - ne nadarmo se nazývá PASÁŽ 80. Investorem byla soukromá osoba. 

Ovocnářský výzkumný institut v Holovousích

Ovocnářský výzkumný institut byl realizován jako specializované výzkumné pracoviště skládající se z budovy laboratoří a pracoven, přípravny rostlinného materiálu a nezbytného zázemí pro efektivní výzkumnou činnost. Součástí stavby je i skleník s potřebnou technologií, garáže pro zemědělskou techniku a sklad obalů jako součást rekonstruovaného skladu ovoce. Stávající sklad ovoce byl rekonstruován v souladu s moderními parametry skladování ovoce, který bude sloužit pro výzkumné a šlechtitelské účely. Projekt zajišťuje komplexní výzkum v komoditě ovoce v souladu s trendy podobných pracovišť v ovocnářsky vyspělých zemích Evropy. Výstupy z výzkumných projektů zajišťují konkurenceschopnost českého ovocnářství a školkařství v evropském prostoru.

Projekt byl realizován v souladu s výzvou OP VaVpI – osa 2, kde jsou jednoznačně naplněny zásadní kritéria programu. Objekt je realizován na venkově s vazbou na významnou ovocnářskou oblast východních Čech, kde výzkum má svoji historii delší jak 60 let. 


Další nominované stavby najdete v tomto dokumentu. Patří mezi ně například nová lanovka ve Svatém Petru, která nahradila během 4 měsíců čtyřsedačkovou lanovku z poloviny 80. let i s nástupním místem, které se na jaře minulého roku zřítilo.  

Autor: Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj

FOTOGALERIE - Pasáž 80

Související články
Titulem Stavba roku 2015 se pyšní hradecké Digitální planetárium a bývalá cihelna ve Svobodných Dvorech
Ve zrekonstruovaných budovách na náměstí budou od ledna banky, lékaři i právníci
Dvůr Králové nad Labem se chlubí novou pasáží. Slavnostně byla otevřena ve středu 27. dubna
Mezi letošní nejlepší stavby patří rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové
Knihobudka nahrazuje v Mostku zrušenou knihovnu. Knihy se vrací i mění.
Základní škola Dubenec se hlásí mezi akční školy. Nechá si měřit výši CO2 ve třídách.
Pasáž 80 ve Dvoře Králové v příloze Hospodářských novin
Stavbou roku Královéhradeckého kraje se stala i novostavba Pekárny Beas v Choustníkově Hradišti
Máme tu další ročník soutěže Stavba roku. Vyhraje dotační architektura?
Máme tu další ročník soutěže Stavba roku. Vyhraje dotační architektura?
Dobrá zpráva dne. Zdevastovaná školka v Podharti změnila majitele!
Polygon ve Velkém Poříčí získal titul Stavba roku 2019. Pozadu nezůstaly s hlasy veřejnosti ani další stavby v kraji.
Vaše komentáře

Přečteno 1958x