Vyhledej
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem > Co se děje > výstava online

Zvičina na jaře - olejomalba Josefa Mikše

3. díl seriálu Výstava online

Redakce / 21.03.2020, mestskemuzeum.kralovedvorsko.cz
Olejomalba na překližce, Zvičina na jaře (1. polovina 20. století), pochází od malíře jménem Josef (JOŽA) Mikš (21. 4. 1901 – 26. 7. 1966). Malíř se narodil v Malé Skalici, ale v roce 1914 se s rodiči přestěhoval do Dvora Králové a vystudoval zde Odbornou školu tkalcovskou.
 
Olejomalba na překližce, Zvičina na jaře (1. polovina 20. století), pochází od malíře Josefa Mikše (21. 4. 1901 – 26. 7. 1966). Malíř se narodil v Malé Skalici, ale v roce 1914 se s rodiči přestěhoval do Dvora Králové a vystudoval zde Odbornou školu tkalcovskou. 

V roce 1920 začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. Hofbauera. Dvouleté studium mělo být ukončeno získáním titulu profesor kreslení. Během druhého roku studia však přišlo z ministerstva školství nařízení, že bývalým absolventům c. k. odborných škol nebude nadále profesura udělena, pokud znovu nesloží maturitní zkoušky na gymnáziu či reálné škole. To Josef Mikš nesplnil. I přesto dále maloval obrazy a své výtvory vystavoval po celém Československu. Mezi jeho další díla patří např. Panenská zátoka na Lapadlu u Dubrovníka, Podkrkonoší v létě či Dvůr Králové nad Labem.

Co myslíte, kde stál malířův stojan, když maloval tento obraz?

Další články Městské muzeum

 

Související články
Výstava online. Podívejte se na sbírky muzea na stránkách našeho portálu
Dalším exponátem výstavy online je fotografie městských lázní z Geislerovy sbírky
Cechovní truhla řezníků je cenným exponátem Městského muzea ve Dvoře Králové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 409x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět