Vyhledej
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem > Co se děje > výstavy

Navštivte unikátní expozici textilního tisku ve Dvoře Králové nad Labem

Od pátku 1. listopadu bude v prostorách Střední školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové otevřena nová expozice textilního tisku. Expozice dokumentuje vývoj textilnictví a zejména textilního tisku nejen na královédvorsku, ale i České republice a ve světě.

Expozice se nachází v budově bývalé textilní školy na nábřeží Jiřího Wolkera a provozuje ji Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem, které tím naváže na další stálou expozici Historie města Dvůr Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku. 

 Expozice textilního tisku 
Nábřeží Jiřího Wolkera 133
Dvůr Králové nad Labem
54401
tel.: 499 623 800, 603 295 389

Otevřeno denně mimo pondělí
út - pá  9:00–12:00 a 13:00–16:00
so - ne 13:00–17:00 hod. 

Muzeum je přímo na páteřní cyklotrase 2. 4088 Labská na trase spojující Kuks a přehradu Les Království. Přímo u expozice je odbočka z trasy směrek z Safari parku - zoo Dvůr Králové nad Labem.

Parkovat lze ve stejné ulici podél stadionu nebo za budovou sportovní haly, která s expozicí sousedí.


Naplánujte si trasu na Mapy.cz

Kromě pracovníků městského muzea zde budou provázet také žáci SŠIS oboru Cestovní ruch. Městské muzeum plánuje pořádat v expozici různé akce, například workshopy na téma modrotisk, přednášky zaměřené na textilní tisk, a časem zde vznikne i badatelna s předměty a dokumenty, jež se týkají textilního průmyslu.

V expozici jsou nainstalovány textilní stroje a další předměty přepravené většinou ze zaniklého Muzea textilu v České Skalici. Najdeme zde exponáty ze sbírek, které představují jedinečný soubor dokladů vývoje textilnictví a především textilního tisku v České republice i v zahraničí. Mimo jiné je zde nainstalována téměř 150 let stará perotina, tiskařský stroj vážící několik tun.

Původně měla být expozice zpřístupněna veřejnosti v říjnu, ale termín otevření byl s ohledem na mimořádné události při celkové rekonstrukci SŠIS nakonec o měsíc odložen.

Dole pod článkem najdete videoreportáž a velkou fotogalerii ze stěhování a také rozhovor o textilním průmyslu v regionu se zachráncem řady exponátů a iniciátorem expozice panem Jiránkem.


Videoreportáž o stěhování expozice z České Skalice:Obsáhlý rozhovor s panem Josefem Jiránkem o textilním muzeu (2017):

Další články Městské muzeum

FOTOGALERIE - MUzeum textilního tisku na SŠIS otevřeno

FOTOGALERIE - Textilní muzeum se stěhuje z České Skalice domů do Dvora Králové nad Labem

Související články
Výstava online. Podívejte se na sbírky muzea na stránkách našeho portálu
Městské muzeum ve Dvoře Králové po více než 4 měsících otevírá. Prodloužilo výstavu Příběhy jednoho města
Všichni zaměstnanci Městského muzea Dvůr Králové nad Labem vás zvou na výstavy i stálé expozice. Podívejte se na video
Vaše komentáře

Přečteno 1790x