Vyhledej
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem > Co se děje > výstavy

Výstava v muzeu srovnává podobu míst ve Dvoře Králové pomocí historických fotografií

Redakce / 21.02.2020, Dvůr Králové nad Labem, mestskemuzeum.kralovedvorsko.cz
V prostorách Špýcharu městského muzea ve Dvoře Králové je až do konce května ke zhlédnutí výstava pod názvem Nyní a dříve - Dvůr Králové na fotografiích, která je velmi atraktivní zejména pro místní občany. Tématem výstavy jsou tolik populární historické srovnávací fotografie přibližující podobu města Dvůr Králové v minulosti a současnosti.

Vystaveny jsou historické snímky z místní Geislerovy sbírky a archivu muzea, ke kterým pracovnice muzea pořídily novodobé fotografie vždy z toho nejbližšího možného stejného místa. “Pečlivě jsme vybíraly zvolená místa již od září loňského roku, kdy zaměstnankyně muzea hledaly přesnou pozici, odkud byly snímky kdysi pořizovány,” sdělila zastupující ředitelka muzea Dana Humlová. 


Srovnávány však nejsou většinou jen dvě, ale i tři a více fotografií z daného místa, kdy nejstarší jsou z přelomu 19. a 20. století, další z průběhu minulého století a poté zcela současné. Nejen místním lidem přibližují pečlivě vybrané fotografie dnes jen těžko uvěřitelná historická fakta, jakým byla například čerpací stanice v samotném centru města, nebo původní umístění autobusového nádraží. Vyobrazeno je celkem 60 míst v našem městě. 

Srovnávací fotografie jsou doplněny modelem kostela sv. Jana Křtitele a původního domku z místní části Verdek, nechybí ani mapa města z roku 1874.

Výstavu zahájila ve čtvrtek 20. února 2020 zastupující ředitelka Dana Humlová a slavnostní projev pronesl emeritní velvyslanec Jiří Heger, který se věnoval tématu domov a hrdost na domov. Hudebně vernisáž doprovodili mladý saxofonista Matěj Vondrouš a na klavír jeho učitel Tomáš Valtera ze ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové nad Labem. Na vernisáži nechyběly ani osobnosti, které se historii regionu dlouhodobě věnují: například Karel Martinek či Josef Jiránek.

Srovnávací fotografie jsou velmi populární i na internetu včetně sociálních sítí. Právě sdílení starých fotografií a diskuse o tom, jak se dané místo proměňovalo během 20. století, patří mezi nejoblíbenější mezi širokou veřejností. Výstava v městském muzeu nabízí odborný pohled a také podklady, které nejsou běžně veřejnosti dostupné.

V muzeu jsou pro zájemce publikace týkající se historie i současnosti Dvora Králové.

Výstava potrvá do 31. května 2020. Otevřeno je každý den kromě pondělí, vstupné činí 40 Kč / 20 Kč.

Kontakt:
Městské muzeum Dvůr Králové
Sladkovského 531, Dvůr Králové n. L.
Telefon: 499 623 800
www.muzeumdk.cz


Další články Městské muzeum

FOTOGALERIE - Výstava v muzeu srovnává podobu míst ve Dvoře Králové pomocí historických fotografií

Související články
Ivana Černá a Jiří Holan - plastiky a obrazy - Výstava ve Staré radnici ve Dvoře Králové nad Labem
Výstava online. Podívejte se na sbírky muzea na stránkách našeho portálu
Vaše komentáře

Přečteno 1257x