Vyhledej
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem > Historie > místa

Hartmanova kaple

Redakce, J. H. / 26.05.2015, Dvůr Králové nad Labem
Od r. 1597 se vybíraly u kostela peněžité dary ve prospěch kalicha. V té době nebyl kostel katolický. Úřad výběrčího byl stěžován nepohodou počasí, proto r. 1606 vybudoval Jan Hartman starší z Hartensteinu, který vlastnil tvrz u hořeního mostu, přístřešek pro výběrčí darů.

HARTMANOVA KAPLE
Zděná stavba byla na čelní straně opatřena obdélným nízkým okénkem, kam vkládali vyznavači kalicha své dary. Aby byl účel stavby zřejmý, byl do štítu vsazený kamenný kalich. Podle legendy to byl kamenný kalich stržený vichřicí ze Žižkova sloupu, který stál u domu č. p. 435 pod Žižkovem. O něm někdy příště.
Na průčelí byla též kamenná deska s latinským nápisem „A DEO FIRMATA DURANT" (co od Boha utvrzeno, to trvá). Pod ní bylo jméno fundátora (Hartmana), jeho znak a rok založení 1606. Dole byl opět latinský nápis "MORS IANUA VITAE" (smrt vchodem k životu).

ŠÍLENSTVÍ
Po Bílé Hoře, za doby rekatolizace, bylo vybírání darů zakázáno a sběrna byla uzavřena. V r. 1748 byli odsouzeni rozsudkem pražské apellace za odpadnutí od víry Jan Vrbický a Jiří Veselý. Po odpykání trestu se museli veřejně, za přítomnosti kanovníka Helfera odříci bludů a kalicha. Za tím účelem měli kopnout do dřevěného kalicha, který byl postaven na oltářní stupeň. Veselý kopl a kalich se rozpůlil. Kostelník, protože jiný kalich neměl, vytrhl kamenný kalich na Hartmanově kapli. Vrbický, chtěje kopnout, ztratil rovnováhu, padl na znak a narazil spánkem o volutu cínové křtitelnice. Zbrocený krví byl vynesen z kostela a téhož dne zemřel. Vrbický, který byl ze stejné chalupy jako Veselý, z toho údajně zešílel.

BOURÁNÍ KAPLE
Při přestavbě kostela byla v červenci 1897 kaple zbořena, socha Piety byla přenesena do předsíně kostela. Deska je umístěna v lapidariu u kostela. Po kapli zbyl jen malý vchod na jižní straně kostela.


Související články
Paulův, Jirkův mlýn - Ferdinandov - část obce Choustníkovo Hradiště
Dolní, Patzakův mlýn v Komárově - neboli "Mlýn u vodníka"
Vaše komentáře

Přečteno 530x