Vyhledej
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem > Turistika > ZOO a Safari

Nosorožec Manny ze Dvora Králové v Africe uhynul

Redakce / 15.04.2020, Dvůr Králové nad Labem
Samec nosorožce černého Manny, který byl loni v červnu spolu s dalšími 4 nosorožci převezen z dvorské zoo do Afriky, ve rwandském národním parku Akagera uhynul.

Smutnou zprávu ozmánila Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), rwandská vláda a organizace African Parks. Manny byl jeden z pěti nosorožců, kteří byli navráceni do národního parku Akagera 24. června 2019. Tři samice a dva samci byli staří v rozmezí od dvou do devíti let. Tři z nich, Jasiri, Jasmína a uhynulý Manny, pocházeli z dvorského safari parku, samice Olmoti z anglické zoo Flamingo Land a Mandela se narodil v Ree Park Safari v Dánsku. Všech pět nosorožců loni podstoupilo ve dvorském safari parku několikaměsíční trénink, který zvířata připravil na téměř 30 hodin trvající cestu, jež budou trávit v přepravních bednách. 

Ačkoliv se zprávu veřejnost dozvídá až nyní, nosorožec uhynul již 10. února 2020. Na místě bylo vyloučeno, že by byl upytlačen. Na vině by mohla být porucha trávicího ústrojí, příčina úhynu však ještě nebyla stanovena. Více informací by měly přinést výsledky laboratorních testů, kvůli globálním omezením v důsledku pandemie onemocnění Covid-19 je však nepravděpodobné, že by výsledky mohly být známy v dohledné době. Více napoví až výsledky histopatologického vyšetření.

Úmrtí dvorského nosorožce tak přichází necelé 3 roky poté, co v Tanzánii uhynula v důsledku zranění dvorská nosorožčí samice Eliška, která patřila k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého.

Manny byl neustále sledován týmem specializovaných stopařů a na podporu aklimatizace v parku mu byl poskytován příkrm. Po náhlém zhoršení jeho zdravotního stavu a změně v příjmu potravy vedení parku celou situaci okamžitě konzultovalo s veterináři, samec ale bohužel uhynul dřív než mohlo dojít k veterinární intervenci. Ostatní čtyři nosorožci jsou nadále monitorováni a podle odborníků v parku jsou v pořádku.
Navzdory Mannyho úhynu zůstává skupina nosorožců převezená z Evropy důležitým příspěvkem k založení udržitelné a zabezpečené populace nosorožců v národním parku Akagera. 
Národní park Akagera splňuje v současné době všechny předpoklady pro úspěšné začlenění nově příchozích zvířat do africké přírody. Navzdory tomu, že tam v důsledku pytlačení a tragické občanské války byli všichni nosorožci do roku 2007 vyhubeni, podařilo se novému vedení parku situaci během pár let zásadně změnit a úspěšně obnovit chod celé rezervace. Od roku 2010 byla uskutečněna či zpřísněna mnohá bezpečnostní opatření, a povedlo se tak do tří let snížit množství upytlačených zvířat o 97 %. V roce 2017 se tak do Akagery mohli vrátit první nosorožci. Z Jihoafrické republiky tam bylo dopraveno 18 zvířat, která nyní žijí v jižní části národního parku. Dva roky před tím našla v parku nový domov také dovezená smečka lvů.

Transporty zvířat jsou základním nástrojem, jak pomoci ohroženým druhům ve volné přírodě, bohužel se sebou ale nesou určitou míru rizika, protože zvířata se musejí adaptovat na nové podmínky v novém prostředí. Aby byla zajištěna co nejlepší prosperita zvířat, tým zkušených veterinářů, ošetřovatelů, odborníků na přesuny a vedení parku se snažil připravit veškerá možná opatření jak pro samotný přesun, tak pro následnou aklimatizaci v parku, a to v souladu s pravidly Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) pro reintrodukce a ochranářské translokace.


Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZOO Dvůr Králové n. L.

Související články
Dvorská nosorožčí samice Eliška v Tanzánii uhynula. Volně se v Africe pohybovala více než rok
Nosorožci jedou ze Dvora Králové do Rwandy. Cesta začala dnes ráno
Vaše komentáře

Přečteno 1367x